Curating Contemporary Art
The course finished with a proper group exhibition in the Viljandi City Gallery with works by Art Allmägi, Sveta Bogomolova, Flo Kasearu, Kaisa Eiche, Henri Hütt, Edith Karlson, Fred Kotkas, Ly Lestberg, Urmo Mets, Maarit Murka, Evi Pärn and Liina Siib.
The curators were: Krislin Alert, Kamilla Selina Lepik, Annemai Mutso, Kerly Ritval ja Geitrud Kristjohann
Wall text in Estonian:
Kehamaterjal
Käesolev näitus tähistab kolmandat korda, mil Viljandi gümnaasiumi, kunstikooli ja linnagaleriis koostöös toimub eesti kaasaegse kunsti näitus, mis on maailmaski üsna unikaalne – selle on koostanud mitte professionaalsed kuraatorid, vaid kohalikud kooliõpilased. Teatavasti on uues gümnaasiumide õppekavas sees iseseisva uurimistöö teostamise kohustus, mille ühe realiseerimise võimalusena kasutatakse siinkohal just näituse kureerimist.
Viljandi kunstikooli direktor Kristjan Mändmaa kirjeldab näituse tausta järgnevalt: "Traditsiooniline viis midagi õpetada on seda tutvustada loengu vormis – asi, mis noored tavaliselt külmaks jätab. Teine, oskusainete puhul levinud viis, on panna nad õpetatavat asja ise tegema. Jällegi mitte kõige parem meetod kaasaegse kunsti puhul. Esiteks, oskuste kõrval on kaasaegses kunstis väga tähtis mõtlemine ja mõtestamine. Teiseks, kaasaegses kunstis kasutatavate meediumide ja tehnikate ampluaa on niivõrd lai, et isegi väikest osa neist ei ole kuidagi võimalik kiirkorras omandada. Viljandlased on sünteesinud neist traditsioonilistest õpetamisviisidest täiesti uue kvaliteedi – õppimine kureerimise kaudu. Üks oluline asjapulk kunstimaailmas on kuraator, kelle roll on teha olemasolevast kunstist valik, mida esitleda, ja seda mõtestada. Ja nagu elu näitab, lõpuks ka haamer kätte võtta ja teosed üles panna. Just sellesse rolli ongi õpilased asetatud."
Näituse teema – keha – on õpilaste endi valik. Viljandi noortele on tihti esimeseks kokkupuutepunktiks kaasaegse visuaalkultuuriga Noore Tantsu Festival (notafe), mis juba aastaid nihestab traditsioonilist arusaama tantsust ja teatrist. Notafe erinevaid meeli aktiviseerivad etendused ja töötoad, mille keskmes on siiski alati inimese keha(taju), kutsusid õpilasi uurima, kuidas käivad kehaga ümber teised Eestis tegutsevad kunstnikud, iseäranis need, kes eksponeerivad oma loomingut "musta kasti" asemel "valges kuubis".
Sügisest alates tutvusid õpilased nii näituseid külastades kui loenguid kuulates kümnete kunstnike loominguga ja teostega, mille puhul on keha tähenduse loomisel absoluutselt kesksel kohal. Lõplik kunstnike ja teoste valik sündis koostöös juhendajaga, sealjuures kureeris iga õpilane isiklikult kahte kunstnikku, viies läbi intervjuud, külastades ateljeed ning koostades näitusele kunstniku kohta käiva seinateksti. Eesti kunstnike loomingu kõrval uuriti õppeaasta jooksul ühtlasi laiemalt kehakäsitlusi kunstiajaloos, arutleti nn kehalise pöörde üle 20. sajandi kultuuriloo taustal ning viidi ennast kurssi globaalse kaasaegse kunsti väljaga.
Näitus "Kehamaterjal" laieneb ühtlasi Viljandi linnaruumi – Viljandi linnagalerii vastas asuvas Apteegi pargis saab publik osa Kaisa Eiche ja Urmo Metsa installatsioonist "Kiik", mida seni on eksponeeritud Tartu raeplatsil ja Tallinnas Disainimaja ees. Tegemist on viiele üksteisega arvestavale kiikujale mõeldud teosega, mida kunstiteadlane Liisa Kaljula on kirjeldanud kui 21. sajandi Eesti ees seisvate väljakutsete kunstilist kokkuvõtet: kuidas teha nii, et kõik saaksid kiikuda, nii need, kes on suuremad, kui ka need, kes on väiksemad, nii enamus kui vähemus?
Näituse kuraatorid on Krislin Alert, Kamilla Selina Lepik, Annemai Mutso, Kerly Ritval ja Geitrud Kristjohann. Õpilasi juhendas Gregor Taul. Osalevad kunstnikud on Art Allmägi, Sveta Bogomolova, Flo Kasearu, Kaisa Eiche, Henri Hütt, Edith Karlson, Fred Kotkas, Ly Lestberg, Urmo Mets, Maarit Murka, Evi Pärn ja Liina Siib. Näitust aitasid installeerida installeerida Viljandi kunstikooli õpilased Anna-Liisa Sääsk ja Inessa Saarits. Õpilasi juhendasid Gregor Taul ja Laineli Parrest. Näituse korraldajad tänavad südamest kõiki kunstnikke.
Näitus jääb avatuks 16. maini.
Näituse raames viivad õpilased kõigile soovijatele läbi giidituure, registreerumiseks helistage 55 690 456 (Gregor) või kirjutage gregortaul@gmail.com. Eriti ootame jalutuskäikudele üldhariduskoolide õpilasi üle Eesti!
Näituse raames toimub ka kaks vestlusringi osalevate kunstnikega ning Henri Hüti performance, millest teavitame teid näituse Facebooki lehel: https://www.facebook.com/events/1625133531041308/
Teate koostas:
Gregor Taul
Viljandi gümnaasiumi kaasaegse kunsti kureerimise kursuse juhendaja
Lisainfo:
Gregor Taul
55 690 456
gregortaul@gmail.com
Add a comment
Comments: 2